Pojęcia fiskalne

0.0/5 ocena (0 głosów)

Opis

Fiskalizacja (ufiskalnienie)

Pojęcie te oznacza nieodwracalne uaktywnienie pamięci kasy fiskalnej. Od tej pory każda transakcja dokonywana za pomocą kasy fiskalnej zostanie trwale zapisana w jej pamięci. Fiskalizacji kasy może dokonać jedynie specjalnie uprawniony pracownik serwisu. Dodatkowo, powinien mieć on w swoim posiadaniu aktualny dokument wydany przez producenta danej kasy fiskalnej.

Książka kasy

Znajdują się w niej wszystkie adnotacje związane z kasą. Adnotacji tych może dokonywać tylko autoryzowany serwisant. Książkę kasy należy przechowywać w ośrodku prowadzenia danej działalności fiskalnej. Dostarczana jest ona wraz z kasą.

Moduł fiskalny

Dzięki niemu kasa fiskalna zapisuje w pamięci dane o zaistniałych obrotach. Ze zrozumiałych przyczyn, jest elementem zabezpieczonym, nie można samoistnie wycofać raz zawartego w nim zapisu. W pamięci fiskalnej kasy znajduje się pojemność wystarczająca dla pięciu lat pracy. Zapis następuje samoistnie po zatwierdzeniu transakcji na odpowiedni paragon.

Numer ewidencyjny kasy

Jest on numerem, który zostaje nadany przez odpowiedni Urząd Skarbowy. Należy nanieść go w sposób trwały oraz odnotować go w książce kasy.

Numer unikatowy kasy

Jest indywidualnym numerem danej kasy, nadany odgórnie przez producenta i znajduje się w jej pamięci od momentu ufiskalnienia.

Paragon fiskalny

Cechą wyróżniającym go od tradycyjnego paragonu jest charakterystyczny znak fiskalny. W dalszej kolejności dostrzegamy indywidualny numer danej kasy. Dodatkowymi informacjami znajdującymi się na paragonie są (w nagłówku): numer kasy, jej nazwa oraz adres i NIP jej użytkownika. Oprócz tego, paragon zawiera informacje o sprzedanym towarze bądź usłudze oraz datę i godzinę zawarcia transakcji.

Paragon kontrolny

Stanowi on dodatkowy egzemplarz paragonu uznawany za materiał dowodowy przydatny w potencjalnych postępowaniach przed Urzędem Skarbowym. Dzięki różnorodności urządzeń fiskalnych wyróżniamy: zapis kopii paragonu utrwalony na papierowej rolce kontrolnej, bądź na elektronicznych nośnikach danych.

Raport fiskalny

Jest protokołem, który drukujemy z urządzenia fiskalnego. Jego zasięg może dotyczyć wiele różnych odcinków czasu – zalecanymi protokołami są dobowe oraz miesięczne raporty fiskalne, pozwalają one na prawidłowe sprawowanie zapisów księgowych.

PLU

Oznacza on liczbę towarów oraz usług, które mogą zostać przypisane do danej kasy fiskalnej.

Serwis kasy

Pod tym pojęciem kryją się czynności, które swoim zasięgiem obejmują fiskalizację kasy, naprawy wszelkich usterek mogących wystąpić podczas jej użytkowania, jak również fachową diagnostykę techniczną, zgodną z wytycznymi Ministra Finansów.

Szybki kontakt

al Wyzwolenia 44 (pawilon pzry FALI)
Tel 91 81 22 082, kom. 698 616 172

Poniedziałek - Piątek: 7.00 - 16.00
Sobota - Niedziela: TYLKO SERWIS 24h

Mapa dojazdu

NASI PARTNERZY

 • Novitus

  NOVITUS

  Kasy fislane
 • Elzab

  ELZAB

  Kasy fislane

Kasy FISKALNE SZCZECIN

 • Dla kancelarii adwokackich i firm podatkowych
 • Dla lekarzy i gabinetów lekarskich
 • Dla warsztatów samochodowych i oponiarskich
 • Dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych
 • Dla firm cateringowych i małej gastronomii